06/24/2019

שוק ההון, כלכלה, מיתון, נדל”ן והדרך לעצמאות פיננסית

Alpha Global represents quality and higest level of services


עבור משקיעים רבים תמיד קיימת ההתלבטות: להשקיע בנדל”ן או במניות? איזו השקעה רווחית יותר, איזו השקעה עדיפה יותר לטווח הארוך ואיפה כדאי לי להשקיע את הכסף שלי?

United-Kingdom-real-estate-investment

אז נכון שמפולת בבורסה היא עניין שקורה 'רק' אחת לכמה שנים, אבל האם אתם באמת רוצים להמר על הכסף שלכם מתי זה יקרה? אף אחד לא באמת יודע...

השאלה היא מה אתם מחפשים…

שוק המניות ידוע באי יציבותו, אמנם הבורסות בארץ ובעולם עולות, ועולות ועולות – ואז? נכון, מתרסקות. אם אין לכם יועץ השקעות שחי 24/7 את תיק ההשקעות שלכם ונמצא עם יד על כפתור ה-‘מכירה בזמן’ (אין כפתור כזה… שהרי אם היה אף אחד לא היה מפסיד בבורסה) זה היה טוב, אבל כאמור אין דבר כזה. אז למעשה בבורסה אתם מהמרים על הכסף שלכם – זה נכון שיש אגרות חוב ממשלתיות, יש מניות וותיקות ויציבות (“טבע” למשל, שהייתה מניית העם הבלתי מנוצחת ונחתכה ב-80% עם הפנים למטה) – מה קרה אתם שואלים? חברות תרופות אחרות פיתחו מוצרים דומים, פטנטים על תרופות קיימות התיישנו וטבע מצאה עצמה קורסת על אף ניסיונות לרכוש חברות קטנות ולייעל את העסק עם החלפת שורת הניהול. אז נכון שמפולת בבורסה היא עניין שקורה ‘רק’ אחת לכמה שנים, אבל האם אתם באמת רוצים להמר על הכסף שלכם מתי זה יקרה? אף אחד לא באמת יודע.

אוקיי, אז הבורסה לא יציבה ומה עם עסקי הנדל”ן?

כן, צונמי, רעידת אדמה וטיל בליסטי מספינת חייזרים יכולים להרוס לכם את הנכס אבל בואו נהייה ריאליים. אגב יש ביטוח על נכסי נדל”ן במקומות מועדים לפורענות ואנחנו לא מדברים על השקעה במקומות כאלה שאפשר להימנע מהם ואף על פי שאתם יודעים מה התשואה על נכס ליד הים. אבל האם באמת לא תשקיעו במגדל במיאמי בגלל חשש מצונמי? אסונות טבע נדירים בהרבה ממפולות בורסה וגם כשהם קורים, הנזקים בדרך כלל לא משמעותיים באזורים מרוחקים מהחוף, די נדירים למעשה, ברי תיקון וכאמור הנכסים מבוטחים. כמו כן, יש תמיכה ממשלתית במקרים כאלה (דבר שלא קיים במקרה של נפילה בבורסה…).

עזבו ארמגדון עכשיו… תכלס, איפה יש תשואה יותר גבוהה?

אז אמרנו שאם כבר להשקיע בבורסה אז רק במניות בטוחות, גדולות ויציבות ובמכשירים פיננסיים דומים שלא סביר שייפלו בצורה חזקה. הבעיה עם סוג כזה של נכסי הון היא שהתשואה עליהם קטנה משמעותית מהתשואה שאפשר לקבל על נכסי נדל”ן. כפי שקרה לחברת “טבע” וחברות אחרות, השוק דינמי ומשתנה. גם מניות גדולות עלולות ליפול להפסדים קשים. ראו את מניות הסלולר בישראל טרם מהפכת הסלולר, שפגעה עמוקות במניות החברות הללו ומי שהיה מושקע בהן ספג פגיעה אנושה. אז נכון שאותן חברות התאוששו אבל זו לא חוכמה – הן גדולות, אך מה עולה בגורלו של המשקיע הקטן? הוא הפסיד הכל. ומה קורה בתחום השקעות הנדל”ן אתם שואלים? האם אנשים לא יצטרכו לגור יותר בדירות בעתיד? האם יש מצב שמחירי הדירות ומחירי השכירות בכל פינה על פניי הגלובוס ירדו אי פעם? התשובה היא לא. אולי באופן זמני ובאחוז מזערי. הסתכלו על נתונים מכל שוק נדל”ן בעולם ותראו עובדה אחת פשוטה: שווקי הנדל”ן בכל העולם נמצאים תמיד בעלייה. הם יורדים מעט, בתדירות נמוכה בהרבה משווקי המניות ורק במקרים קיצוניים של מלחמות ואסונות טבע גדולים, שאגב מה קורה אחריהם? נכון, פריחה מטורפת של בנייה מסיבית שחייבת לקרות לאחר מכן. אז מה הדרך לעצמאות פיננסית? דרך שוק ההון או דרך שוק הנדל”ן? אנחנו חושבים שהתשובה ברורה…

GET IN TOUCH

WE CONTACT YOU ASAP

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.